ekran-resmi-2016-09-27-17-28-44

Google’da İşletmenizi Doğrulamak | 360° Sanal Tur

İş bilgilerinizi doğrulamanızın ardından, yerel işletmenize yönelik yaptığınız tüm güncellemeler (ör. iletişim bilgileri, açıklamalar, fotoğraflar, çalışma saatleri) Google Haritalar’da ve diğer Google mülklerinde görünmeye uygun hale gelir.

İşletmenizi yerel işletme olarak ekleyebilmeniz için:

 • İşletmenizin yönergelerimize uyması gerekir.
 • İşletmenizin bir posta adresi olmalıdır veya bulunduğu yerde müşterilere hizmet vermelidir. Bir marka, ürün, kuruluş ya da herhangi bir tüzel kişiyi adres olmaksızın tanıtmak istiyorsanız bir marka sayfası oluşturun.

I.  İşletmenizi ekleyin veya sahiplenin (360° Sanal Tur)

İş bilgilerinizi Google’a eklemek için bir Google My Business işletme girişi oluşturmanız (veya Google My Business işletme girişiniz varsa buna erişim sağlamanız) gerekir.

 1. Google My Business‘a gidin.
  • Google My Business ile yeni mi tanıştınız? Endişelenmeyin, şu an ihtiyacınız olan tek şey bir Google hesabı. Bu hesap, Gmail veya Google Drive için kullandığınız hesap da olabilir.
 2. Adını ve adresini kullanarak işletmenizi arayın.
 3. İşletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, bunlar benim işletmelerim değil veya İşletmeyi doğru olarak girdim seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak doğru, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun.
 4. İş bilgilerinizi girmeyi tamamladığınızda Gönder‘i tıklayın.

II.  İşletmenizi doğrulayın

Doğrulama işlemi, iş bilgilerinizin doğru olduğundan ve bu bilgilere yalnızca işletme sahibi veya yöneticisi olarak sizin erişebildiğinizden emin olunmasına yardımcı olur. Yönettiğiniz işletmenin türüne bağlı olarak, bir veya birkaç farklı doğrulama türüyle karşılaşabilirsiniz:

Posta kartıyla doğrulama

Bize verdiğiniz işletme adresine, doğrulama kodu içeren bir posta kartı göndeririz. Adresinizin adres girişi yönergelerimize uygun olduğundan emin olun. Çoğu posta kartı 14 gün içinde elinize ulaşır.

Beklerken işletmenizin adını, adresini, kategorisini düzenlemeyin veya yeni bir kod istemeyin. Bu doğrulama işlemini geciktirir.

 

İşletme girişinizi oluşturduktan sonra doğrulama için geri dönecekseniz Google My Business‘ı ziyaret edin, doğrulamak istediğiniz işletmeyi seçin ve Şimdi doğrula‘yı tıklayın.

 1. Posta kartı isteği ekranında, adresinizin doğru olarak görüntülendiğinden emin olun. Ayrıca, posta kartınızın size ulaşmasına yardımcı olması için bir İsteğe bağlı kişi adı da ekleyebilirsiniz.
 2. Posta kartı gönder‘i tıklayın.
 3. Postalarınızı kontrol edin. Posta kartınız bir veya iki hafta içinde gelecektir.

Posta kartınızı aldığınızda, çevrimiçi doğrulama kodunu girmeniz gerekir.

 1. Google My Business’ı ziyaret edin ve oturum açın.
 2. Kontrol panelinize erişmek için işletme girişinizde Konumu yönet‘i tıklayın.
 3. Sayfanın üst tarafındaki mavi bannerda Kodu girin düğmesine tıklayın.
 4. “Kod” alanına kartpostaldaki 5 haneli doğrulama kodunu girin.
 5. Gönder‘i tıklayın.

Eksik veya kaybolan doğrulama kodları konusunda yardım alın.

Doğrulama ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

1 reply